مقاومت

همانطور که از نام آن ها پیداست به قطعه الکترونیکی گفته میشود که در عبور جریان از خود مقاومت نشان میدهد که در اینجا به چند نوع مقاومت پرکاربرد در گوشی موبایل میپردازیم

مقاومت ثابت

در مقابل عبور جریان میزان ثابتی مقاومت از خود نشان می دهد که به علت کوچک بودن این نوع مقاومت هیچ نوشته ای روی آنها وجود ندارد و تنها راه پی بردن به اطلاعات آن از طریق سولوشن و نقشه هاست.این مقاومت مکعب شکل و به رنگ مشکی که دو طرف آن قلع دارد می باشد و با علامت R،واحد آن اهم Ωمیباشد.

  • مقاومت یک سیم به جنس سیم،طول سیم و زخامت سیم بستگی دارد.مقاومت سیم با طول سیم رابطه مستقیم و با قطر سیم رابطه عکس دارد.

طریقه تست : مولتی متر را در حالت اهم متر قرار داده و دو سر پراپ مولتی متر را به دو طرف قطعه میزنیم.مقدار اهم را با مقدار اهم نقشه چک میکنیم.

 

مقاومت فیوزی

در این نوع مقاومت با بالا رفتن بیش از حد جریان با ذوب شدن سیم باریکی از جنس مس که درون آن قرار دارد جریان را قطع کرده و باعث میشود مدار قطع شود و باحرف F  نشان میدهند.

طریقه تست:مولتی متر را در حالت تست بازر قرار میدهیم و به دو سر مقاومت فیوزی میچسبانیم اگر سالم باشد تست بوق صدا میدهد و در صورت خرابی صدا نمیدهد.

 

مقاومت متغییر:

مقاومت هایی که مقدار آن توسط پارامترهای خارجی مانند نور گرما ولتاژ و…تغییر می کند.

انواع مقاومت های متغییر به کار رفته در موبایل:

  • مقاومت متغییر LDR : این مقاومت به نور حساس بوده و با تغییر نور مقاومت آن تغییر میکند.
  • مقاومت متغییر MPR :این مقاومت نسسبت به میدان مغناطیسی حساس بوده.
  • مقاومت VDR:این مقاومت به ولتاژ حساس بوده و اگر جریان بالاتر از حد مجاز و قابل تحمل مقاومت در مسیر به وجود آید مقاومت سریعا تغییر یافته و کم می شود
  • مقاومت متغییر NTC:مقدار این مقاومت نسبت به حرارت و دما تغییر میکند.یعنی هرچقد دما افزایش یابد مقدار مقاومت کاهش و هرچه دما کاهش یابد مقدار مقاومت افزایش می یابد.
  • مقاومت متغییر PTC:مقاومتی که به دما حساس بوده و رابطه مستقیمی با دما دارد.یعنی هرچقد دما افزایش یابد مقاومت نیز افزایش میباید و هرچقد دما کاهش یابد مقاومت نیز کاهش پیدا میکند.
حتما بخوانید :  مروری بر انواع صفحه نمایش گوشی های موبایل