WeCreativez WhatsApp Support
سوالی داری؟حتما بپرس
سلام کاظمی هستم مشاور آموزشگاه،چطور میتونم کمکتون کنم

دیپلم درسی

اخذ دیپلم برای کارآموزان نظام قدیم

(کاراموزانی که کد درسی آنها با ۵ شروع می شود نظام قدیم محسوب می شوند)

  • این کارآموزان جهت اخذ دیپلم باید ۹۶ واحد دروس سه ساله دبیرستان را قبول شوند.که این ۹۶ واحد شامل دو بخش دروس عمومی و دروس تخصصی (نهایی) می باشد.

دروس عمومی

دروس عمومی شامل ۶۲ واحد از دروس سال اول و دوم دبیرستان می باشد که حتما باید در مدارس بزرگسالان گذرانده شود. لازم به ذکر است که مدارس می توانند هر ترم (دی و خرداد ماه ) ۱۷ واحد و ترم شهریور ماه ۸ واحد دانش آموز را ثبت نام کنند

که این امر باعث می شود ۳ سال دبیرستان به یک سال و نیم کاهش یابد. 

بدیهی است ،دانش آموزانی که در دوره روزانه خود،برخی از دروس عمومی را قبول شده باشند از این دروس کم شده و زود تر می توانند دیپلم خود را بگیرند.دروس عمومی به صورت غیر حضوری ثبت نام شده و چون نمره مستمر برای دانش آموزان لحاظ می شود،قبولی آنها بسیار بالا است.

دروس تخصصی(نهایی)

این دروس مهم ترین بخش دیپلم دانش آموز می باشد که هم ،نام دیپلم از آن گرفته می شود و هم دروس تخصصی به صورت نهایی در مراکز مختلف برگزار شده  و امکان هیچگونه کمکی ندارد.دانش آموزان دقت فرمایید انتخاب رشته بستگی به علاقه آنها نسبت به رشته های مختلف دارد و تمامی رشته ها برای قبول شدن سختی های خاص خود را دارند ولی دانش آموزان می توانند جهت انتخاب رشته به تعداد امتحانات  آن رشته دقت نمایند.

همان طور که مشاهده میکنید اگر رشته حسابداری را انتخاب کنید باید ۱۲ امتحان نهایی بدهید تا بتوانید دیپلم بگیرید.ولی در رشته برق صنعتی وهمچنین ماشین های الکتریکی جهت فارغ التحصیل شدن دانش آموز  تنها ۲ امتحان نهایی نیاز است.این امر نه تنها در تعداد امتحانات بلکه در سریع تر گرفتن دیپلم ، کمتر وقت گذاشتن جهت اخذ دیپلم ، هزینه ها و …. تاثیر بسزایی دارد. نمونه مهارت های صادر شده توسط سازمان فنی و حرفه ای که مورد تایید وزارت آموزش پرورش می باشد.و با هرکدام از آنها تمام دروس نهایی دانش آموز گذرانده می شود.


اخذ دیپلم برای کارآموزان نظام جدید

(کاراموزانی که کد درسی آنها با ۱ شروع می شود نظام جدید محسوب می شوند)

  • این کارآموزان جهت اخذ دیپلم باید ۱۰۵ واحد دروس سه ساله متوسطه دوم را قبول شوند.که این ۱۰۵ واحد شامل دو بخش دروس عمومی و دروس تخصصی (نهایی) می باشد.

دروس عمومی

دروس عمومی شامل ۶۲ واحد از دروس سال دهم و یازدهم دوره متوطسه دوم می باشد که حتما باید در مدارس بزرگسالان گذرانده شود. لازم به ذکر است که مدارس می توانند هر ترم (دی و خرداد ماه ) ۱۷ واحد و ترم شهریور ماه ۸ واحد دانش آموز را ثبت نام کنند

که این امر باعث می شود ۳ سال متوسطه دوم به یک سال و نیم کاهش یابد. 

بدیهی است ،دانش آموزانی که در دوره روزانه خود،برخی از دروس عمومی را قبول شده باشند از این دروس کم شده و زود تر می توانند دیپلم خود را بگیرند.دروس عمومی به صورت غیر حضوری ثبت نام شده و چون نمره مستمر برای دانش آموزان لحاظ می شود،قبولی آنها بسیار بالا است.

دروس تخصصی(نهایی)

این دروس مهم ترین بخش دیپلم دانش آموز می باشد که هم ،نام دیپلم از آن گرفته می شود و هم دروس تخصصی به صورت نهایی در مراکز مختلف برگزار شده  و امکان هیچگونه کمکی ندارد.

دانش آموزان دقت فرمایید انتخاب رشته بستگی به علاقه آنها نسبت به رشته های مختلف دارد و تمامی رشته ها برای قبول شدن سختی های خاص خود را دارند ولی دانش آموزان می توانند جهت انتخاب رشته به تعداد امتحانات  آن رشته دقت نمایند.

همان طور که مشاهده میکنید اگر رشته حسابداری را انتخاب کنید باید ۱۸ امتحان نهایی بدهید تا بتوانید دیپلم بگیرید.ولی در رشته ابزار دقیق جهت فارغ التحصیل شدن دانش آموز  تنها ۲ امتحان نهایی نیاز است.این امر نه تنها در تعداد امتحانات بلکه در سریع تر گرفتن دیپلم ، کمتر وقت گذاشتن جهت اخذ دیپلم ، هزینه ها و …. تاثیر بسزایی دارد. نمونه مهارت های صادر شده توسط سازمان فنی و حرفه ای که مورد تایید وزارت آموزش پرورش می باشد.و با هرکدام از آنها تمام دروس نهایی دانش آموز گذرانده می شود.


 

مطمئن خرید کنید
logo-samandehi